تماس با ما
 
مشاهده آرشيو خبرنامه ها

عنوان خبرنامه : خبرنامه شماره 4

متن خبرنامه :

به نام خدا

این خبرنامه از کلینیک پیشگیری و درمان چاقی دکتر محمد هاشمی، در زمینه های مربوط به چاقی و سلامتی برای شما با هدف افزایش سطح آگاهی و تقویت انگیزه در حفظ سلامتی و تناسب اندام، ارسال می شود. شما میتوانید در صورت تمایل آن را برای دوستانتان فرستاده و با تشویق آنها به عضویت در سایت در اشاعه فرهنگ سلامتی گامی بردارید.

www.chaghiclinic.ir


پرسش های اولیه در زمینه اصول صحیح تغذیه (2)

از خوردن چه چیزهایی باید پرهیز شود در روز؟

اجتناب از خورد خوراکیهای چرب و شیرین برای همه مقاطع سنی توصیه میشود. با توجه به هرم غذایی به عنوان سرمشق اصلی ، ملاحظه میکنیم که این گروه در راس هرم قرار میگیرند به این مفهوم که میزان مصرف آنها در سبد روزانه بایستی حداقل میزان ممکن باشد. خوردن اینگونه خوراکیها به دلیل کالری بالاتر در واحد حجم میتواند زمینه ساز بروز چاقی و اضافه وزن و نتیجتا عوارض ناشی از آن شود. این نکته درباره گروه کودکان و نوجوانان اهمیت بیشتری پیدا میکند زیرا مصرف اینگونه مواد از یکسو موجب سیری زودرس گردیده لذا مانع مصرف مواد ضروری برای رشد و نمو آنها میشود و از سوی دیگر موجب گسترش پدیده چاقی در کودکان میگردد که به شدت سلامت نسل آینده را تهدید میکند.

نوشیدنی چطور؟

نوشیدن چه نوشیدنی هایی مفید و چه نوشیدنی هایی مضر است؟

آب بهترین نوشیدنی است و خداوند کریم نیز میفرماید: "و جعلنا من الماء کل شئ حی" که هیچ جایگزینی ندارد. اما برای تنوع نوشیدن آب میوه های طبیعی و دوغ میتوانند پیشنهادات مناسبی باشند. البته باید خاطر نشان ساخت نوشیدن بی رویه همین نوشیدنی ها نیز میتواند عوارضی از جمله اضافه وزن را درپی داشته باشد. انواع نوشیدنیهای گازدار و یا شربتها و نیز نوشیدنیهای الکلی برای سلامتی مضر بوده و مصرف آنها در تغذیه سالم جایگاهی ندارد.

چطور می توان با تغذیه طول عمر را افزایش داد و وزن را کنترل کرد؟

بدن ما به دو منظور به مواد غذایی نیاز دارد: اول برای تامین انرژی فعالیت های روزمره خود و دوم برای تامین مواد اولیه برای ساخت و ترمیم بافتهای بدن. بدیهی است که یک تغذیه درست میتواند با تامین نیازهای بدن، به تداوم حیات بدن کمک نماید. از سوی دیگر پرهیز از خوردنیهای مضر میتواند با پیشگیری از بروز بیماریهای غیرواگیر نظیر دیابت، بیماریهای قلبی عروقی، سرطانها و ... موجبات طول عمر با کیفیت برای افراد شود.

چنانچه مایل به دریافت خبرنامه ها نیستید میتوانید با ارسال ایمیل به نشانی اینجانب (قابل دسترسی در سایت) عضویت خود را ملغی کنید. همچنین چناچه مطلب علمی و قابل توجهی دارید برای اینجانب ارسال تا به نوبت و با نام خودتان برای سایر اعضا فرستاده شود. علاوه بر آن در صورتیکه عنوان جذاب یا موضوع قابل توجهی را در نظر دارید که گمان میکنید برای همگان مفید است، میتوانید به صورت پرسش مطرح کرده تا پاسخ آن طی مطلبی برای همگان ارسال شود.

ليست كلي آرشيو خبرنامه ها
عضويت در سايت